Renata Markowska

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1978 roku uzyskując dyplom na Wydziale Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej. Realizuje się w wielu dziedzinach, jak:
- malarstwo sztalugowe (olej, gwasz, pastel, ołówek),
- malarstwo ścienne (wnętrza prywatne i użyteczności publicznej),
- grafika użytkowa (ilustracje, znaki),
- kopia,
- konserwacja dzieł sztuki.

Praca przy ratowaniu i restauracji obrazów minionych epok oraz kopiowanie dzieł starych mistrzów sprawiły, że we własnej twórczości czerpie z bogatej tradycji malarstwa realistycznego. Malowanie jest dla niej rodzajem pamiętnika, zapisków ze spacerów i bycia na łonie natury. Wiele jej prac znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Na starych i nowych ścieżkach wciąż na nowo zachwyca się cudami świata przyrody. Potem próbuje zatrzymać cząsteczkę jej urzekającego piękna. Maluje kwiaty, drzewa, liście, chmury i twarze spotkanych ludzi.

Artystka mówi o swojej twórczości: ''Więdną kwiaty, zmieniają się pory roku, barwy ziemi i nieba, giną łąki i lasy a wraz z nimi nasze Magiczne Miejsca. Zostają pokryte farbami płótna. W ciemne, smutne dni ich kolorowa obecność przywołuje minione, szczęśliwe chwile, przynosi ulgę. Pragnę, by moje obrazy niosły ludziom radość i wytchnienie.''


Renata Markowska - Słoneczne chryzantemy
Renata Markowska - Nad Wigrami
Renata Markowska - Lesio
Renata Markowska - Klonowe marzenie
Renata Markowska - Weselny lasCopyright 2002-2012 www.marszand.pl - Internetowy Katalog Artystów